Zobacz czy warto regenerować zużytą klamkę do drzwi

Klamka jest takim urządzeniem, który za bardzo nie przykuwa naszej uwagi, dopóki w trakcie otwierania drzwi, nie pozostanie nam ona w ręku. Ale spokojnie, są i na to metody. Musimy sobie zdać sprawę z jednej rzeczy, bowiem za wypadnięcie klamki z drzwi, najczęściej odpowiada poluzowane mocowanie. Odbywa się to w ten sposób, że z czasem […]

Klamka jest takim urządzeniem, który za bardzo nie przykuwa naszej uwagi, dopóki w trakcie otwierania drzwi, nie pozostanie nam ona w ręku. Ale spokojnie, są i na to metody. Musimy sobie zdać sprawę z jednej rzeczy, bowiem za wypadnięcie klamki z drzwi, najczęściej odpowiada poluzowane mocowanie. Odbywa się to w ten sposób, że z czasem śruby, które znajdują się w aparacie klamki, a tym samym są one wkręcone do skrzydła drzwi, zaczynają się stopniowo luzować. Gdy zobaczymy moment, w którym śruby kolokwialnie zaczynają puszczać, wówczas należy zdjąć otaczający klamkę szyld i mocno dokręcić w nim znajdujące się śruby. Jeśli jednak zlekceważymy pojawiający się luz w klamce, wówczas proces ich wykręcania będzie postępował, a my któregoś wyjątkowego dnia, pozostaniemy z klamką w dłoni. To nie jest jednak jedyna przyczyna wypadania klamki z drzwi. Czasami problem może tkwić w nie dobrze dobranych śrubach.

Przy zakupie klamki, należy zwrócić uwagę, czy załączone śruby nie będą zbyt małe, gdyż jeżeli takie będą, wówczas nie zapewnią one właściwego, a przede wszystkim trwałego mocowania. Szczególnie powinniśmy zwrócić uwagę na drzwi ciężkie, masywne, najczęściej stworzone z litego drewna, wówczas musi być do tego typu drzwi, dobrana odpowiednia klamka, gdyż nie dobrze dopasowana może za skutkować tym, że przy silniejszym szarpnięciu, klamkę wyrwiemy po prostu z drzwi.

Zawsze gdy klamka się zepsuje mamy dylemat czy kupować nową czy wymieniać w niej części. Otóż klamka składa się z kilku elementów, jednym spośród nich jest pochwyt, czyli to za co chwytamy klamkę i naciskamy, dalej mamy wewnętrzny mechanizm, w skład którego wchodzi sprężyna, i to ona jest szczególnie narażona na zniszczenie. I w tym miejscu, jeśli mamy klamkę w starszym modelu, w którym zamieniano sprężynę na specjalną obręcz, najczęściej mocowaną na trzpieniu pochwytu, wówczas gdy owa obręcz wyrobi się, co można zobaczyć, w ten sposób, że klamka zaczynie samoistnie opadać, w takim przypadku nie warto inwestować w naprawę, klamki, lepiej jest po prostu zakupić nową.

Dodaj komentarz