W przystępnej cenie drzwi wewnętrzne na miejscu można znaleźć w każdym markecie budowlanym. Na solidne skrzydła drzwiowe oraz ościeżnice czekać musimy nawet kilkanaście dni. U nas przekonasz się, jak poprawnie dobrać drzwi do swoich wyobrażeń, jak je kupić, i jakiego fachowca zaangażować do ich osadzenia. Na samym początku wyszukujemy dogodny model drzwi u wykonawcy. Potem […]
W przystępnej cenie drzwi wewnętrzne na miejscu można znaleźć w każdym markecie budowlanym. Na solidne skrzydła drzwiowe oraz ościeżnice czekać musimy nawet kilkanaście dni. U nas przekonasz się, jak poprawnie dobrać drzwi do swoich wyobrażeń, jak je kupić, i jakiego fachowca zaangażować do ich osadzenia.
Na samym początku wyszukujemy dogodny model drzwi u wykonawcy. Potem przedstawiciel ma za zadanie uważnie wymierzyć dziurę na drzwi, by niewątpliwie pierwszorzędnie wyglądały. Warto także kupić drzwi z wysokiej klasy instalacją, natomiast jeśli osadzimy je niepoprawnie, możemy z łatwością je zniweczyć, przez co zaprzepaścimy zagwarantowanie wykonawcy. Co więcej produkt ten razem z usługą osadzenia zawiera mniejszy podatek VAT. Wybierając kolor drzwi, zwróć uwagę na barwę ramy okiennej, bądź barwę podłóg i ścian. Najlepszym rozwiązaniem pod względem stylistycznym jest dobranie do wszystkich dziur w domu drzwi z tej samej klasy. Szerokość drzwi jednoskrzydłowych mierzy zazwyczaj od 60cm do 110cm. O większym wymiarze skrzydła, mają większą wagę dlatego też potrzebują jeszcze dodatkowego zawiasu. Jeśli ktoś wymaga drzwi wewnętrznych o nietypowych wymiarach, może je otrzymać na zlecenie. Drzwi da się również skrócić lub zwęzić za dodatkową opłatą.
Jakie drzwi?
Drzwi nazywamy lewymi, jeżeli by przeciągnąć skrzydło drzwiowe do siebie chwytasz je lewą ręką, a ich zawiasy znajdują się z lewego boku. Jeżeli drzwi chwytasz prawą dłonią a ich zawiasy są umieszczone po prawej stronie sygnalizuje to, iż są to drzwi wewnętrzne prawe.
Tak bardzo ważne jest, aby pamiętać, że drzwi instalowane do pokoi, które wymagają przewiewu, to znaczy łazienki były wyposażone w wydrążone stosowne wydrążenia dające sposobność przepływu powietrza, bądź co jest w tym wieku niezwykle popularne zostawione podcięcie o wysokości od 10mm – 30mm.
Ościeżnice przylgowe i bezprzylgowe.
Obramowanie drzwi wypada dostroić do celnego szablonu skrzydła drzwi. Niesamowicie rozpowszechnione są ościeżnice przylgowe, to oznacza, iż ma ona na obwodzie przykręconych trochę kształtowników, do których przylega skrzydło drzwiowe. W opisanym przypadku umieszczane są na zewnątrz zawiasy dwa lub w cięższych skrzydłach trzy, na których zawieszone są skrzydła drzwiowe. Ościeżnice bezprzylgowe przywierają do drzwi tylko po powierzchniowym obwodzie, dlatego, że posiadają prosty rant i banalny przekrój. Są, więc prostrze w utrzymaniu higieny isprawiają wrażenie bardziej nowoczesnych.
Ościeżnice mogą być zrobione z płyty meblowej MDF, metalu, bądź litego drewna sklejanego pietrowo. Metalowe ościeżnice, wbrew tego,iż są kojarzone z architekturą starego typu, ładnie wyglądają w teraźniejszych pokojach na przykład zrobione z aluminium. Klasyfikujemy ościeżnice, oprócz tego na stałe i regulowane. Ościeżnice stałe są głównie węższe niźli mur, a regulowane dobiera się do do szerokości ściany. Do nielicznych schematów jest możliwość dokupienia opaski maskujące- połączenie z murem. Głównie kupuje się poszerzane opaski, przez co wyglądają one jak płaskie panele ozdobne wokół ościeżnic, co daje nowoczesny wygląd.
Bardzo często w drzwiach bezprzylgowych umieszcza się niewidoczne zawiasy, aby w pełni zastosować ich proporcję i możliwości. Część zawiasu utwierdzona jest w boku ościeżnicy a reszta części jest w skrzydle drzwi wewnętrznych. Drzwi z ościeżnicami bezprzylgowymi posiadają jeden minus, są niestety odrobinę mniej szczelną osłoną akustyczną w porównaniu z drzwiami z ościeżnicami przylgowymi.
Konstrukcja skrzydła, to najczęściej rama z drewna klejonego lub płyty MDF z wypełnieniem. W zależności od gatunku drzwi wewnętrznych, ich wypełnieniem może być karton ukształtowany jak przylepiec miodu, płyta wiórowo-otworowa, płyta wiórowa pełna lub szkło. Jeśli natomiast kupujemy najtańszy model drzwi, to jest to najczęściej tektura, która charakteryzuje się bardzo niskim współczynnikiem izolacji akustycznej a poza tym jest wrażliwa na uszkodzenia. W drzwiach o uśrednionym kanonie wypełnienie to, jest dodatkowo wzmocnione płytami pilśniowymi lub sklejką. W bardzo drogich wzorach wypełnieniem jest drewno klejone warstwowo bądź piętrowe panele z płyt wiórowych.
Zewnętrzną cząstka skrzydła drzwi obija się niezwykle często cieniutkimi płytami MDF lub HDF. W przypadku gdy powłoką zewnętrzną jest płyta MDF, to sa w niej bardzo często wytłaczane wzory. Płyty te, zawsze można powlekać naturalnymi lub sztucznymi okleinami.Tanią, przez co najczęściej wrażliwą na wilgoć jest sztuczna okleina dekor. Gdy jednak mamy potrzebę mieć najtrwalszą, musimy zamontować droższą okleinę CPL. Jeśli natomiast mamy potrzebę, by wypełnieniem skrzydła było szkło, musimy zamontować laminowane lub hartowane, ze względu na nasze bezpieczeństo. nie tak drogą, tymczasem równie ciekawą możliwością jest zakup drzwi z surowego klejonego drewna sosnowego, które można samodzielnie polakierować.